V POWIATOWY PRZEGLĄD DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

Po raz piąty rok z rzędu młodzi miłośnicy tańca i śpiewu regionalnego z terenu powiatu suskiego a także goście z Kozińca spotkali się 3 maja, aby wystąpić na makowskiej scenie "Makowianka" i przedstawić publiczności tańce, pieśni, przyśpiewki oraz zabawy górali z okolic Babiej Góry.

W tegorocznej edycji V Powiatowego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych zaprezentowało się 11 Zespołów i Kapel, których występy po raz pierwszy oceniane były w formie konkursowej. Na scenie wystapili:

- Zespół Regionalny "Kojsowiocki" z Kojszówki;

- Dziecięcy Zespół "Malikowski Groń" z Grzechyni;

- Dziecięcy Zespół Regionalny "Stryszawskie Gronicki" ze Stryszawy;

- Zespół Regionalny "Mała Polana Makowska" z Makowa Podhalańskiego;

- Dziecięcy Zespół Regionalny "Mała Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej;

- Dziecięcy Zespół Regionalny "Zbyrcocek" z Juszczyna;

- Kapela "Zbyrcocek" z Juszczyna;

- Dziecięcy Zespół Regionalny "Holniki" z Sidziny;

- Dziecięcy Zespół Regionalny "Zobielsko Gromada" z Białki;

- Kapela "Skoblicka" z Suchej Beskidzkiej.

Gościnnie swój program przedstawił Zespół "Kozinianki" z Kozińca (gmina Mucharz).

Nagrodą główną dla zdobywcy I miejsca była nominacja do występów w ramach VII Dnia Dziecka organizowanego przez Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach oraz zabawa w Geo-Parku "Glinka". Laureaci II i III miejsca zaprezentują się podczas Regionalnych Spotkań z Tradycją oraz IX Przeglądzie Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich, imprezie która odbędzie się w Makowie Podhalańskim w dniach 10 i 11 czerwca 2017 r.

Zmagania młodych artystów oceniała komisja w składzie: Dorota Majerczyk - etnolog, etnomuzykolog; Zofia Bugajska - założycielka Zespołu Regionalnego "Babiogórcy", propagatorka twórczości górali babiogórskich; Andrzej Peć - etnograf. Przyznała ona 2 równorzędne I miejsca dla Zespołu Regionalnego "Zbyrcocek" z Juszczyna oraz Kapeli "Skoblicka" z Suchej Beskidzkiej - to oni właśnie pojadą 3 czerwca do Ujsół. II miejsce zdobył Zespół Regionalny "Mała Polana Makowska" z Makowa Podhalańskiego a III miejsce Dziecięcy Zespół Regionalny "Zobielsko Gromada" z Białki. Komisja Konkursowa przyznała także wyróżnienia dla "Zespołu Regionalnego "Mała Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej oraz Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Stryszawskie Gronicki" ze Stryszawy.

Przegląd zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną - Dom Kultury w Makowie Podhalańskim wspólnie z Powiatem Suskim. Wszystkie zespoły otrzymały z rąk Burmistrza Makowa Podhalańskiego Pana Pawła Sali oraz członków Komisji Konkursowej pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Składamy serdeczne podziękowania firmie "Steskal" za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników Przeglądu,

firmie "Iro-Sound" za pomoc przy nagłośnieniu imprezy oraz firmie "Dreweks" za ufundowanie drewnianych pamiątkowych statuetek.

Laureatom serdecznie gratulujemy!