OTWARCIE WIEŻY WIDOKOWEJ W ZUBROHLAVIE

  


15 września 2018 roku delegacja z Makowa Podhalańskiego została zaproszona na uroczyste otwarcie wieży widokowej w Zubruhlavie, malowniczej miejscowości położonej w północnej części Słowacji, 5 km od miasta Namestovo. Dwupiętrowa, drewniana konstrukcja, o wysokości ponad 9 metrów pozwoli mieszkańcom i turystom bezpiecznie podziwiać górskie widoki.

Udział w tym wydarzeniu przedstawicieli naszej gminy, na czele z Burmistrzem Makowa Podhalańskiego Pawłem Salą, był możliwy dzięki nawiązaniu polsko – słowackiej współpracy i wspólnej realizacji mikroprojektu „Tam i z powrotem – śladami przeszłości. Maków Podhalański – Zubrohlava”.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania licznie przybyłych gości i śniadania składającego się z pysznych potraw kuchni regionalnej. Później uczestnicy zostali zaproszeni pod nowo wybudowany obiekt, gdzie nastąpiło poświęcenie wieży widokowej. W Kaplicy Błogosławionej Panny Marii odprawiono dziękczynną Mszę św. za zbiory i tegoroczne żniwa.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się m. in zespoły ludowe z Lipnicy Wielkiej, Czeladnej, Zubruhlavy i słynna „Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego .


FOTOGALERIA 1
W ramach projektu podobny obiekt powstał na Górze Makowskiej. Aktualnie trwają ostatnie prace przed udostępnieniem punktu widokowego mieszkańcom i turystom. Informacje, opinie, wnioski dotyczące utworzenia nowego punktu widokowego prosimy kierować na adres mail: sfabin@makow-podhalanski.plFOTOGALERIA 2
Projekt „Tam i z powrotem – śladami przeszłości. Maków Podhalański – Zubrohlava” ma na celu promocję i wzmocnienie infrastruktury istniejących szlaków turystycznych w rejonie polsko-słowackiego pogranicza poprzez wybudowanie i uruchomienie punktów widokowych wraz z oznaczeniem ścieżek krajobrazowo-dydaktycznych i połączenie ich z istniejącymi szlakami turystycznymi biegnącymi z Makowa Podhalańskiego do Zubrohlavy. Partnerstwo obu gmin, pomysł i wspólne cele dały możliwość ubiegania się o środki w ramach Programu  Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.