KOLARSKIE ZMAGANIA W MAKOWIE PODHALAŃSKIM


Maków Podhalański czwarty rok z rzędu stał się areną zmagań kolarzy z całej Polski i zagranicy. Sprowadziła ich tutaj Gwiazda Południa, czyli etapówka MTB stworzona przez mistrza Polski w kolarstwie Cezarego Zamanę.

Maków Podhalański od czterech lat jest ważnym partnerem Gwiazdy Południa, goszcząc na swoim terenie setki zawodniczek i zawodników. W tym roku po raz pierwszy w Makowie rozegrano aż dwa z czterech etapów Gwiazdy Południa.

W piątek 12 lipca liczny peleton ruszał na trasę z miejskiego rynku, by wkrótce znaleźć się na pobliskich szczytach, przedzierać się przez okoliczne lasy i wreszcie dotrzeć na metę na ul. Kolejową 6. Trasa, przygotowana w dwóch wariantach prostszym ½ Pro oraz wymagającym i dłuższym Pro, została zaprojektowana także pod kątem zaprezentowania najbardziej malowniczych zakątków powiatu suskiego. Wielu startujących w Gwieździe Południa pochodziło spoza Małopolski, więc wizyta w Makowie była dla nich okazją na poznanie uroków tego regionu.

Lokalnych smaczków nie brakło także w miasteczku rowerowym, gdzie gromadzili się kibice, rodziny kolarzy oraz wreszcie sami zawodnicy kończący jazdę. Stowarzyszenie Koła Gospodyń „Białka” przygotowało wyborny catering oparty o tutejsze, naturalne składniki i tradycyjne receptury. Pogodną atmosferę stworzyli Makowscy Muzykanci, dzieląc się swoim talentem i prezentując skoczne melodie.

W sobotę 13 lipca peleton Gwiazdy Południa ponownie zawitał na ulicę Kolejową. Tego dnia zawodnicy rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas. Do pokonania mieli 15-kilometrową trasę z Makowa Podhalańskiego do Beskidzkiego Raju.

Podczas ich zmagań, w miasteczku rowerowym zorganizowano darmowe zawody dla dzieci Gwiazdka Południa. Młodzi sportowcy w wieku do 13 lat ścigali się w kilku kategoriach wiekowych na dynamicznej, ale bezpiecznej trasie. Każda pociecha otrzymała pamiątkowy dyplom, a na najlepsze dziewczynki i chłopców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez KOKOwear – polską firmę szyjącą kolarskie stroje najwyższej jakości.

I w piątek, i w sobotę kolarzy witał oraz dopingował burmistrz Makowa Podhalańskiego, Paweł Sala. Podkreślał, jak wiele kolorytu w sportowe życie miasta wnosi peleton Gwiazdy Południa i jak mocno ta impreza wpisała się w kalendarz tutejszych wydarzeń.

Pozostałe dwa etapy Gwiazdy Południa – w czwartek 11 lipca oraz w niedzielę 14 lipca – rozegrały się w Stryszawie. Tam kolarze musieli zmagać się nie tylko z wymagającymi podjazdami na Jałowiec czy Mędralową, ale również wyjątkowo niesprzyjającą pogodą.: ulewnymi deszczami, burzami oraz gradem.

Spoglądając na entuzjazm zawodników i wysoką frekwencję, a także oceniając po entuzjazmie włodarzy Makowa Podhalańskiego, Stryszawy i starostwa w Suchej Beskidzkiej, można już dziś planować swój start w Gwieździe Południa w 2020 r.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.