Zapowiedź "Gwiazda Południa Maków Podhalański"

Jedna z najciekawszych rowerowych imprez w Polsce powraca do Makowa Podhalańskie. Tym razem u nas odbędą się aż dwa etapy tego górskiego maratonu, organizowanego przez kolarskiego mistrza Cezarego Zamanę.

Pełne niespodzianek trasy, całe spektrum terenowych przeszkód, wymagające niemałej odwagi zjazdy i domagające się żelaznej kondycji podjazdy. Dyrektor sportowy Gwiazdy Południa Cezary Zamana tak zaplanował poszczególne etapy, by startujący w niej zawodnicy nie nudzili się ani przez chwilę. Dzięki temu odbywająca się dopiero czwarty rok z rzędu Gwiazda Południa zdążyła już zyskać rozgłos nie tylko na całą Polskę, ale i za granicę. Ukończenie tych zawodów to osobista satysfakcja, prestiż oraz uznanie.

Peleton Gwiazdy Południa zawita w Makowie Podhalańskim 12 i 13 lipca (piątek-sobota). Najpierw zawodnicy rywalizować będą w klasycznym maratonie „Organizowany na tutejszym rynku start to zawsze wielkie przeżycie, wywołujące u mnie dreszcz na plecach. Widok peletonu składającego się z setek kolarzy, szykujących się zaciętej rywalizacji na niełatwej trasie na długo pozostaje mi w pamięci” – mówi Cezary Zamana.

Przygotował on dwa warianty trasy – po to, by swoich sił w Gwieździe Południa zakosztować mogli zarówno ci bardziej, jak i mniej doświadczeni miłośnicy górskich rowerów. „Dystans ½ Pro liczy 28, a Pro 45 kilometrów. Różnią się między sobą także skalą trudności, ale na żadnym nie braknie sportowych emocji” – zapowiada dyrektor sportowy Gwiazdy Południa, który zwyczajowo sam objeżdża wszystkie trasy. Do prac nad etapami zaprosił również kolarzy z powiatu suskiego, którzy najlepiej znają okoliczne tereny. „Dzięki ich podpowiedziom trasy są jeszcze ciekawsze, pełne smaczków, dzięki którym Gwiazda Południa zyskuje swój unikalny charakter” – podkreśla Cezary Zamana.

Efektem tej współpracy jest zupełnie nowa trasa, przygotowana specjalnie na tegoroczną odsłonę Gwiazdy Południa. Odcinek zadebiutuje w sobotę i będzie to jazda indywidualna na czas. Podczas niedługiego dystansu zawodnicy będą musieli dać z siebie wiele, by zachować szanse na dobre miejsce w klasyfikacji generalnej. Zadanie nie będzie łatwe: z Makowa trzeba się będzie dostać aż pod najwyżej położony w Polsce hotel Beskidzki Raj.

Świetnie układa się też współpraca organizatorów Gwiazdy Południa z makowskim magistratem. „Od samego początku w prace przy etapówce włączył się burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala. Czuję jego wielką życzliwość oraz zaangażowanie, dając świetny przykład swoim pracownikom” – przekonuje triumfator Tour de Pologne.

Tradycyjnym już elementem Gwiazdy Południa są darmowe zawody rowerowe dla najmłodszych sportowców. Młodzi zawodnicy do 13. roku życia będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:

  • do lat 3 (rowerki biegowe)
  • 4-5 lat
  • 6-7 lat
  • 8-9 lat
  • 10-11 lat
  • 12-13 lat.

Specjalnie na te zawody zostanie wyznaczona bezpieczna trasa umożliwiająca głośny doping rodziców. Zgłoszenia dzieci można dokonać drogą mailową lub bezpośrednio w Biurze Zawodów 13 lipca.

Zapisy na Gwiazdę Południa już trwają. Mieszkańcy Makowa Podhalańskiego, jak i pozostali przedstawiciele powiatu suskiego mają przyznaną atrakcyjną zniżkę. Promocyjna cena pakietu startowego dla mieszkańców uzależniona jest od zmieniającej się kwoty wpisowego w poszczególnych terminach, tj.

  • do 28 lutego płacą oni 250 zł;
  • do 30 maja płacą oni 350 zł;
  • po 1 czerwca płacą oni 450 zł (płatność najpóźniej do godz. 10.00 w dniu pierwszego etapu).

Aby skorzystać z promocji, należy wysłać na adres biuro@ZamanaGroup.pl skan poświadczenia zamieszkania na terenie powiatu suskiego (do otrzymania w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta) i potwierdzenie opłaty.

Wszystkie szczegóły na temat Gwiazdy Południa można znaleźć na oficjalnej stronie etapówki (www.gory.zamanagroup.pl) oraz na Facebooku (https://www.facebook.com/gwiazdapoludnia/). Pytania można zadawać, pisząc maila na adres: biuro@zamanagroup.pl.