PROJEKT MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK W MAKOWSKIEJ BIBLIOTECE

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której organizatorem i pomysłodawcą jest Instytut Książki. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czeka na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start. Młodzi czytelnicy znajdą w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim zaprasza dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z rodzicami do wzięcia udziału w tej nowej akcji czytelniczej. Wystarczy przyjść do makowskiej biblioteki lub do jednej z naszych filii w Białce, Grzechyni, Juszczynie, Wieprzcu, Żarnówce i założyć "Kartę Małego Czytelnika", wypożyczyć książkę i odebrać wyprawkę czytelniczą oraz naklejkę. Po zebraniu 10 naklejek młody czytelnik otrzyma dyplom i pamiątkową przypinkę.

Serdecznie zapraszamy naszych stałych Czytelników, jak i dzieci, które dopiero rozpoczną swoją przygodę z biblioteką!