WARTO UCZESTNICZYĆ

WARTO UCZESTNICZYĆ


Niezapomnianą atrakcję dla osób odwiedzających gminę stanowią cyklicznie organizowane imprezy kulturalne i sportowe.


DNI ZIEMI MAKOWSKIEJ


W czerwcu uczestniczyć można w dwudniowym święcie miasta - Dniach Ziemi Makowskiej. Odbywają się wtedy koncerty artystów estradowych, zawody sportowe i wiele imprez towarzyszących. Corocznie nagradzani są wtedy właściciele najpiękniejszych ogrodów i gospodarstw rolnych w gminie.


TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ


Natomiast na przełomie lipca i sierpnia, na makowskiej estradzie oglądać można prezentacje Zespołów Folklorystycznych z całego świata, które do naszego miasta przyjeżdżają w ramach 9-cio dniowej międzynarodowej imprezy p.n.„Tydzień Kultury Beskidzkiej”. O randze i wielkości tego wydarzenia świadczy fakt, iż koncerty odbywają się równocześnie w pięciu małopolskich i śląskich miejscowościach. Na deskach makowskiej estrady uczestnicy TKB goszczą od 1976 roku, kiedy to Maków Podhalański dołączył jako czwarta estrada do grona organizatorów. Patronat nad imprezą sprawuje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Równolegle z TKB odbywa się także Kiermasz Twórczości Ludowej, podczas którego podziwiać można lokalne rękodzieło ludowe. Imprezą towarzyszącą jest Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski.

DOŻYNKI GMINNE

Święto Plonów organizowane jest rotacyjnie w poszczególnych miejscowościach gminy Maków Podhalański. W trakcie tego wydarzenia przeprowadzony zostaje konkurs „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, który reprezentował będzie gminę w etapie powiatowym konkursu podczas Dożynek Powiatowych. Atrakcjami tego wydarzenia są także występy Zespołów Regionalnych, artystów estradowych oraz festyn, który trwa do późnych godzin nocnych.


MIĘDZYNARODOWY BIEG ULICZNY PO ZIEMI MAKOWSKIEJ


Corocznie, w maju Maków Podhalański gości wielu znakomitych sportowców, także z zagranicy, którzy biorą udział w Międzynarodowym Biegu Ulicznym po Ziemi Makowskiej. Trasa biegu głównego licząca 10 km posiada atest PZLA. Również dzieci i młodzież licznie biorą udział w imprezie startując w odpowiednich dla siebie dystansach i kategoriach wiekowych.


TERENOWY WYŚCIG ROWEROWY

Impreza przygotowana z myślą o uczniach Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Średnich. Zawodnicy biorą udział w pokonaniu jednego z ośmiu dystansów, którego długość ustalana jest w zależności od kategorii wiekowej.