Beskid Makowski


Trasa turystyczna zielona

   

Maków Podhalański (ok. 370 m n.p.m.) – Makowska Góra (697 m n.p.m.) – Budzów (ok. 340 m n.p.m.) – Chełm Wschodni (581 m n.p.m.) ok. 10,5 km, 3,5 godz., znakowany przez PTTK


Ze stacji PKP w Makowie Podhalańskim szlak prowadzi przez Rynek, następnie obok kościoła parafialnego - Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej w kierunku osiedla Makowska Góra. Ze zbocza Makowskiej Góry rozciąga się piękny widok na Pasmo Jałowieckie i Pasmo Babiogórskie a podchodząc dalej w kierunku północnym podziwiać można również Pasmo Chełmu. Dalej szlak prowadzi odcinkami przez las dochodząc do miejscowości Budzów a następnie wznosi się na Chełm Wschodni.

Trasa: Maków Podhalański – Chełm Wschodni | mapa-turystyczna.pl

Zobacz trasę na stronie internetowej: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.7270970,19....Trasa turystyczna niebieska

   

Sucha Beskidzka dworzec autobusowy (ok. 338 m n.p.m.) – Mioduszyna  (633 m n.p.m.) – os Piatkówka (ok. 566 m n.p.m.) – Maków Podhalański dworzec kolejowy (370 m n.p.m.) ok. 10,8 km, 3,25 godz., znakowany przez PTTK


Trasa rozpoczyna się przy dworcu autobusowym w Suchej Beskidzkiej, idzie do Rynku w Suchej Beskidzkiej a następnie prowadzi przez most na Stryszawce. Po skręcie w prawo dochodzi do mostu na Skawie a dalej między zabudowaniami osiedla Garce prowadzi leśnym traktem na grzbiet Mioduszyny (633 m n.p.m.). Dalej biegnie grzbietem do osiedla Polana i kolejno obok szczytu Góry Polany (611 m n.p.m.) by dotrzeć w kierunku osiedla Makowska Góra. Trasa momentami wynurza się na polany leśne, z których roztaczają się niezapomniane widoki na Pasmo Jałowieckie i Pasmo Babiogórskie. Dochodząc do osiedla Makowska Góra szlak skręca w prawo w kierunku centrum Makowa Podhalańskiego prowadząc na początku asfaltową drogą a następnie leśnymi ścieżkami. W dolnych partiach Makowskiej Góry trasa prowadzi ponownie na asfaltową drogę (dalej chodnik), która przechodzi obok Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej, dalej przez Rynek do dworca PKP. Szlak otwarty został w 2001 roku.

Zobacz trasę na stronie internetowej:  https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.7415560,19....Trasa turystyczna
źółta

   

Maków P. (ok. 370 m n.p.m) – Ostrysz (707 m n.p.m.) – Przysłopski Wierch (793 m n.p.m.) - Koskowa Góra (866 m n.p.m.) – Góra Kotoń (857 m n.p.m.) – Pcim (ok. 320 m n.p.m.) ok. 27 km, 8,3 godz., znakowany przez PTTK


Z dworca PKP w Makowie Podhalańskim szlak prowadzi do ul. Widokowej i dalej w kierunku osiedla Ostrysz dochodząc do Góry Ostrysz (707 m n.p.m.) . Mija szczyt po lewej stronie kierując się w stronę Przysłopskiego Wierchu (793 m n.p.m.) , którego najwyższy punkt również pozostawia po lewej stronie. Rozpoczyna się podejście na zbocze najwyższego wzniesienia pasma – Koskową Górę (866 m n.p.m.). Z okolic szczytu rozpościera się wspaniała panorama na Beskid Żywiecki a na północ na Pasmo Chełmu i Pogórze Wielickie. Dalej szlak wiedzie przez Górę Kotoń (857 m n.p.m.) do miejscowości Pcim.

Zobacz trasę na stronie internetowej: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.7270970,19....
Beskid Żywiecki – Pasmo Jałowieckie


Trasa turystyczna niebieska

   

Maków Podhalański (ok. 370 m n.p.m.) – Grzechynia Zagórze – Ostra Góra (566 m n.p.m.) – wschodni stok Magurki (872 m n.p.m.) ok. 7,5 km, 2,3 godz.


Ze stacji kolejowej w Makowie Podhalańskim szlak prowadzi ul. Orkana w kierunku mostu na Skawie. Po drugiej stornie rzeki, w miejscowości Grzechynia trasa wiedzie początkowo w górę główną drogą asfaltową. Na wysokości osiedla Gorzałkówka szlak skręca w prawo w kierunku osiedla Zagórze by dotrzeć do Ostrej Góry (566 m n.p.m.) . Dalej, częściowo leśnymi traktami, szlak prowadzi do wschodniego stoku Magurki (872 m n.p.m.) 

Zobacz trasę na stronie internetowej: https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.7270970,19....