12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Suskiego i uczennice Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej spotkały się w Ośrodku Doradztwa Kulturowego w Stryszawie podczas jubileuszowej XX edycji Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Tym razem swój kunszt kulinarny panie miały okazję zaprezentować przygotowując potrawy z kurczaka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Makowie Podhalańskim zgłosiła do konkursu jako przedstawicielki naszej gminy Panie ze Stowarzyszenia „Koło Gospodyń w Białce” oraz z Koła Gospodyń Wiejskich "Swojska Gromada" z Juszczyna, które przygotowały na pięknie udekorowanych stołach wiele smakołyków przyrządzonych właśnie z tego rodzaju mięsa.

Gospodynie z Białki uraczyły uczestników wieloma wspaniale i pomysłowo ozdobionymi daniami mającymi w swym składzie kurczaka. A były to m.in. flaczki, pasztet, udka faszerowane, rolada, pałeczki w cieście i galaretki. Aby zaznać nieco słodyczy poczęstować można było się swojskim sernikiem i aromatycznym piernikiem, popijając nalewką z mniszka lekarskiego. Królewskim daniem na stole okazał się swojski kurczak w sosie śmietanowo-cebulowym, czyli potrawa zgłoszona do konkursu w kategorii potraw typowo regionalnych, dzięki któremu nasze panie zostały ogłoszone mistrzyniami, i uhonorowane I miejscem w tej kategorii.

Natomiast gospodynie z Juszczyna postanowiły poczęstować gości kurczakiem przygotowanym a`la flaki a także zanurzonym w galarecie. Nie zabrakło łakoci, czyli chałki drożdżowej i rogalików. Chętni raczyli się też nalewką z wędzonych śliwek. Pięknie pachniał swojski chleb, którym przegryzać można było pasztety z kurczaka zgłoszone do konkursu jako współczesne potrawy oparte na tradycjach potraw regionalnych. A przygotowane one zostały z nietypowymi dodatkami. Był pasztet w galaretce z czarnej porzeczki z kolorowym pieprzem, kolejny w galaretce jabłkowej z duszonymi jabłkami a następny w galaretce z czerwonego wina z grzybkami. To niezwykłe połączenie wielu smaków tak przypadło do gustu komisji konkursowej, że postanowiła przyznać „Swojskiej Gromadzie” I miejsce w tej kategorii.

Czyli dzięki naszym fantastycznym paniom nasza gmina zdobyła aż dwie „Złote Warzechy” w jednej edycji konkursu! To niespotykany sukces. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne kulinarne laury.Źródło informacji: Miejska Biblioteka Publiczana w Makowie Podhalańskim (https://makowskakultura.naszabiblioteka.com/n,kuli...)