N

iezmiernie trudno jest pisać o kimś takim jak Pani Anna Koziana w czasie przeszłym. 

Urodzona w 1933 roku, przez całe Swoje życie związana z Makowem, zapisała się w naszej pamięci jako niezrównany propagator rodzimych tradycji i kultury. Od najmłodszych lat, uczona przez Swoją mamę i babcię stała się mistrzynią haftu, szczególnie, charakterystycznego haftu makowskiego. Jej prace reprezentowały Maków Podhalański prawie na całym świecie zdobiąc między innymi salony najsłynniejszego polskiego liniowca Stefan Batory. 

Białe hafty wykonane przez Panią Anię nadawały niepowtarzalny urok regionalnym strojom używanym do dziś przez zespoły nie tylko z naszej Gminy. Zawodowo związana była ze Spółdzielnią Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Makowianka”, gdzie prowadziła również kursy kształcące liczną rzeszę hafciarek na naszym terenie. Zawsze chętnie brała udział we wszelkiego rodzaju targach twórczości ludowej, cepeliadach, zyskując tym samym uznanie w oczach Polskiego Związku Twórców Ludowych, gdzie została powołana w skład Zarządu Krajowego. Podczas licznych wyjazdów na zagraniczne festiwale i targi folklorystyczne prezentowała Swoje prace stając się tym samym swego rodzaju ambasadorem kultury polskiej. 

Za całokształt działalności doceniono Ją licznymi odznaczeniami ministerialnymi, z których najważniejszymi są Nagroda im. Oskara Kolberga oraz Złoty Krzyż Zasługi. 

Na stałe Jej osoba wpisała się w historię Tygodnia Kultury Beskidzkiej nie tylko na estradzie w Makowie Podhalańskim, ale również w Żywcu.

 W środę 18 maja pożegnaliśmy Panią Anię, będzie nam wszystkim bardzo jej brakowało.
 

Zbigniew Kowalski