Burmistrz Makowa Podhalańskiego przypomina, że z początkiem lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek prawny złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 


UWAGA: Obowiązek ten spoczywa na wszystkich właścicielach/zarządcach budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. 


Czy jest kara za niezłożenie w terminie deklaracji CEEB?

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do 30 czerwca 2022 roku, deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500,00 zł, a w sądzie do 5.000,00 zł.


Jakie terminy są na złożenie deklaracji?
 1. 12 miesięcy licząc od 1 lipca 2021roku - dla budynków w których przed 1 lipca 2021 roku zostało zainstalowane źródło ciepła, czyli do 30 czerwca 2022 roku (dotychczas użytkowane źródło ciepła).
 2. 14 dni licząc od daty zamontowania nowego źródła ciepła (nowe budynki lub wymiana starych pieców po 1 lipca 2021 roku).


W jaki sposób można sprawdzić czy złożono deklarację?

Deklarację można sprawdzić przez Internet pod następującym adresem: https://zoneapp.gunb.gov.pl/#/verify


W jaki sposób można złożyć deklarację?
 1. Deklaracje można złożyć przez Internet – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji pod adresem internetowym: https://ceeb.gov.pl/
  1. Jak założyć profil zaufany – przeczytaj tutaj
  2. Instrukcja składania deklaracji on-line

   ceeb

   
 2. Jeżeli ktoś nie ma takiej możliwości, może złożyć deklarację w wersji papierowej. Wypełniony odpowiedni dokument (do pobrania poniżej) można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym sobie urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku), np. w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Makowie Podhalańskim dla budynku zlokalizowanego na obszarze Gminy Maków Podhalański. Druki do pobrania są dostępne: 
APELUJEMY

do tych, którzy nie wypełnili jeszcze obowiązku, aby nie zostawiali tego na ostatnią chwilę. 

W chwili obecnej (15.06.2022 roku) zarejestrowanych jest w systemie CEEB dla Gminy Maków Podhalański 35% deklaracji. Ranking Gmin - zobacz tutaj.
PRZYPOMINAMY

O KONIECZNOŚCI WYMIANY DO KOŃCA 2022 R. POZAKLASOWYCH KOTŁÓW, TZW. „KOPCIUCHÓW”
w związku z zapisami „uchwały antysmogowej”.
Zobacz również:
 1. Załatw sprawę - Wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
 2. Profil Zaufany - Jak założyć profil zaufany