26 maja 2022 roku w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim została otwarta wystawa będąca jednym z głównych elementów polsko-słowackiego mikroprojektu p.n. „Pogranicze haftem malowane” realizowanego przez Gminę Maków Podhalański, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014-2020 oraz ze środków własnych i budżetu państwa.

Wystawa zgromadziła grono zaproszonych gości, tak z Polski, jak i ze Słowacji, a gospodarzem spotkania była dyrektorka Biblioteki - Teresa Nitoń.

W gablotach i na ścianach zachwyciły zebranych finezją wykonania haftowane obrusy, serwetki i pościele. Nie zabrakło także wzorów do wyszywania oraz nici, igieł czy tamborków. Autorki wystawy nie tylko zadbały o niezwykle dopracowaną i oryginalną aranżację, ale także o szersze spojrzenie na sam proces haftowania - przedstawiły go także jako niespotykany rodzaj, rzec można „warsztatu malarskiego”.

Wystawa jest cennym wkładem w ochronę i zachowanie tradycji hafciarskich nie tylko w Makowie Podhalańskim, ale także w całym regionie podbabiogórskim po obu stronach granicy. Spotkaniu towarzyszył pokaz polsko-słowackiej prezentacji pod tytułem „Białe na białym”, która
przedstawia tajniki wyszywania, ale tak
że nawiązuje do lokalnych hafciarskich tradycji.

Majowa eksplozja zieleni wokół stanowiła niezwykłe tło dla, jak to malowniczo określiła prowadząca spotkanie Regina Wicher, światłocieni jakimi przemawia do nas biały haft – biały na białym.


Organizatorzy zapraszają do oglądania wystawy oraz prezentacji w budynku makowskiej biblioteki w godzinach jej otwarcia.