W dniu 27.02.2025r., w Szkole Podstawowej w Grzechyni odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy, drewnianej płaskorzeźby wykonanej przez Pana Wojciecha Bałosa, miejscowego rzeźbiarza, z wizerunkiem (medalem) Św. Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Makowa Podhalańskiego Pan Michał Surmiak, Ksiądz Dziekan Tadeusz Różałowski, radni Rady Miejskiej w Makowie Podhalańskim i powiatu suskiego, Rada Rodziców, Dyrektor Szkoły Pani Izabela Łoś, nauczyciele oraz oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzechyni.

Spotkanie to, stało się małą próbą poznania Jana Pawła II „od środka”, ksiądz katecheta dr Krzysztof Krawczyk nawiązując do Patrona Szkoły, przytoczył napis z płyty zdobiącej wejście do Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach, gdzie przeczytać można: „…Bom ja prosty Polak, nigdzie nie jeżdżając tum się pasł na dziedzinie, jako w leie zając. Z granicy Polskiej mili nigdziem nie wyjechał, lecz co wiedzieć przystoi, przeciem nie zaniechał”. Następnie przywołał wielką spuściznę Jana Pawła II, na którą przypada ponad 80 tysięcy stron w 54 tomach zawartą. Ksiądz dr Krzysztof Krawczyk powiedział: Jan Paweł II gdy nie pisał był zawsze w rozjazdach, z misją na drogach i bezdrożach ewangelizacji a jego podróże międzynarodowe wyniosły w kilometrach tyle co trzykrotna odległość między Ziemią a Księżycem lub 29 razy obwód Ziemi. W sumie 1247 tysięcy kilometrów,  poprzez 131 kraje w czasie 104 podróży apostolskich i odwiedził 620 miast….”

Podczas krótkiego występu uczniowie klasy III przybliżyli początki, nawiązując do dzieciństwa Karola Wojtyły a uczennica klasy VIII wyrecytowała jeden z najbardziej znanych profetycznych wierszy Juliusza Słowackiego z 1848 r. pod tytułem: Pośród niesnasek – Pan Bóg uderza, to utwór o „słowiańskim papieżu”. Występ wokalny ucznia klasy VII,  wraz z ks. katechetą w repertuarze Marka Grechuty - poezji śpiewanej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ocalić od zapomnienia” został nagrodzony gromkimi brawami. Wiersz ów a zarazem tytuł piosenki stał się myślą przewodnią spotkania. Całość uświetnił swoim śpiewem i interpretacją muzyczną na ludową nutę, zespół „Malikowski Groń”.

Na zakończenie Ksiądz Dziekan – ks. Tadeusz Różałowski, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Michał Surmiak oraz Pani Dyrektor Izabela Łoś dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy.