Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Makowie Podhalańskim ma swoją historię. Rozpoczęła działanie w latach, kiedy burmistrzem był Pan Zdzisław Nowak. Zawsze skupiała się na problemach uzależnień, leczeniu choroby alkoholowej, wspieraniu rodzin uwikłanych w alkoholizm. W pewnym momencie jej działalność poszerzyła się o rozwiązywanie problemów z narkomanią. Patronowała akcjom prorodzinnym, skupiała się na trzeźwych kierowcach, szkoleniu sprzedawców, przestrzeganiu ,,Ustawy o wychowaniu w trzeźwości", programach profilaktycznych w szkołach, wakacyjnym i zimowym wypoczynku dzieci. Czas epidemii, lockdownu, depresyjnych nastrojów też znalazł odbicie w jej aktywności. Pod kierownictwem Pana Józefa Kurpiela, z Pełnomocnikiem Burmistrza na czele, Komisja realizuje kolejne wyzwania. Mimo ograniczeń technicznych (zakaz spotykania się, przestrzeganie zaleceń epidemicznych, zmiany lokali), udało się zrealizować wszystkie zaplanowane na 2021 rok zamierzenia (oprócz kolonii dla dzieci). I tak obok standardowych działań, czyli: prowadzeniu Punktu Konsultacyjnego, dyżurów i rozmów informacyjno-motywujących, organizowaniu badań przez lekarzy biegłych, kierowaniu na leczenie odwykowe za pośrednictwem sądu, analizowaniu i reagowaniu na sytuacje przemocowe, współpracy z MOPS-em, policją, sądem, kuratorami, Zespołem Interdyscyplinarnym, działaniami profilaktycznymi w szkołach, udało się jeszcze:

Zrealizować Program „Bezpieczne wakacje. Zdrowy styl życia wolny od nałogów”  w ramach, którego prowadzone były działania edukacyjne i profilaktyczne wobec dzieci  i młodzieży z terenu gminy. Celem programu było promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu w okresie wakacji. Zostały zakupione ulotki profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci, które rozprowadzono wśród uczniów szkół podstawowych podczas zakończenia roku szkolnego 2020/2021.  Zakupiono również sprzęt niezbędny do realizacji turniejów sportowych w myśl hasła „Bezpieczne wakacje. Zdrowy styl życia wolny od nałogów”. Nauczyciele 
i wychowawcy oddziałów przedszkolnych zostali zaangażowani do realizacji konkursu plastycznego pt. „Aktywnie spędzam wakacje”. W ramach programu rozdano nagrody dla uczestników turniejów, a także konkursu. Komisja sfinansowała program pn. „Niewidzialne rany” na wniosek Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim. Działaniami profilaktycznymi zostali objęci uczniowie klasy 6 i 7, nauczyciele oraz rodzice. Przygotowano materiały edukacyjne dla osób korzystających z Punktu Konsultacyjnego. Ulotki te wykorzystywane są podczas konsultacji, rozmów motywujących oraz innych form wsparcia jakie oferują członkowie Komisji. 

Przeprowadzono akcję „Odpowiedzialny sprzedawca”, „Zakup kontrolowany” oraz audyt w punktach sprzedaży napojów alkoholowych.   Zakupiono również materiały edukacyjne dla sprzedawców. Tymi działaniami łącznie objęto 54 punkty sprzedaży w gminie. 

Komisja przystąpiła również do projektu „Otwórz się na pomoc”. Jest to interaktywny program poświęcony problemowi różnych uzależnień wśród dzieci. Program ten można znaleźć na stronie internetowej www.makow-podhalanski.pl w zakładce Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod nazwą „Otwórz się na pomoc”. 

Opracowano i zakupiono banery promujące hasło „Stop uzależnieniom”. Zostały one umieszczone przy boiskach sportowych każdego z klubów sportowych na terenie gminy. 

Ponadto Komisja przystąpiła do realizacji kilku programów profilaktyczno-edukacyjnych tj. „Przemoc boli”, „Narkotyki? To mnie nie kręci”,  a także „DepresJA”. Materiały zostały rozprowadzone do wszystkich szkół z sugestią praktycznego zastosowania przez pedagogów lub wychowawców. Przy okazji realizacji w/w programów został ogłoszony konkurs pod tytułem „Dobre relacje w rodzinie to najlepsza profilaktyka dla wszystkich jej członków. Przygotuj z mamą i z tatą niedzielny obiad z deserem. Opisz menu i podział pracy (co zrobiłeś/aś Ty, co rodzic). Do opisu dołącz 2 zdjęcia Waszych potraw – efektu wspólnej pracy”. W konkursie wzięło udział 57 rodzin.  Nadesłane prace, złożone z opisów i zdjęć zachwyciły jury, pokazały świetną współpracę, uczucia rodzinne, komunikację interpersonalną, empatię, kreatywność i umiejętności kulinarne. Wszystkie prace zostały nagrodzone: piękną książką kucharską lub voucherem na obiad rodzinny w restauracji.

W ramach działalności profilaktyczno-edukacyjnej Komisja przystąpiła również do trzech kampanii „Postaw na rodzinę!”, „Dopalacze – powiedz stop!”, „Przeciw pijanym kierowcom!”. W ramach realizacji kampanii „Przeciw pijanym kierowcom!” członkowie Komisji osobiście zaangażowali się w rozpowszechnienie otrzymanych materiałów. 5 i 16 listopada na parkingach Makowa Podhalańskiego darowano kierowcom samochodów ulotki promujące trzeźwość. Część wspomnianych materiałów została również przekazana do Komisariatu Policji oraz instruktorom ,,Nauki jazdy". W ramach, „współpracy” Komisji ze św. Mikołajem 139-cioro dzieci z zespołów regionalnych i świetlic środowiskowych otrzymało, specjalnie uszyte, kolorowe plecaki ze słodkościami.  

Pod koniec roku 2021 odbyło się szkolenie skierowane do specjalistów pracujących  z dziećmi i rodzinami pt. „FAS problemy diagnostyczne oraz formy pomocy dla dziecka  i rodziny”. Spotkanie z tym tematem było trudne i wywołało wiele emocji wśród słuchających, ale okazało się niezwykle potrzebne, bo problem istnieje, natomiast jest rzadko diagnozowany z powodu wielu barier. Główną ideą tego szkolenia było zwrócenie uwagi na spożywanie alkoholu przez ciężarne matki i konsekwencje picia widoczne w stanie zdrowia ich dzieci.
Została również opracowana i zaprojektowana ulotka na temat profilaktyki zapobiegania wystąpienia Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS/FASD). Przeznaczona jest ona dla kobiet  w ciąży oraz planujących posiadanie potomstwa.  

Nowy 2022 rok przyniesie kolejne wyzwania i nowe oczekiwania. Na pewno oferta zainteresuje wielu mieszkańców Gminy. Statystyki podające liczby osób korzystających  z działań profilaktycznych, pomocy, konsultacji, terapii, wypoczynku, wsparcia finansowego, zamieszczone na stronie Urzędu Miasta są wymowne i adekwatne do aktywności Komisji.


Barbara Tyszewska członek Komisji


Żaneta Łopata
Pełnomocnik Burmistrza ds. problemów alkoholowych i narkotykowych