W okresie od 6.10.2023 r. do 13.10.2023 r. w Makowskim Centrum Kultury codziennie odbywały się wydarzenia o charakterze profilaktycznym dla dzieci, młodzieży a także osób dorosłych. Ich organizatorem był Burmistrz Makowa Podhalańskiego wraz z Gminną Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Makowie Podhalańskim. Część tych wydarzeń odbywała się w związku z realizacją Lokalnego Międzysektorowego Programu Przeciwdziałania Negatywnym Skutkom Spożywania Alkoholu „Tydzień dla Rodziny”, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom spożywania alkoholu poprzez różnego rodzaju działania profilaktyczne oraz zapobiegawcze. Program skierowany jest do mieszkańców Gminy Maków Podhalański. Swoimi działaniami obejmuje szeroki zakres tematyczny związany z problemem uzależniania oraz nadużywania alkoholu, m.in.:
- problematyka uzależnienia od alkoholu,
- ryzykowne picie alkoholu,
- rodzina z problemem alkoholowym,
- problemy emocjonalne osób dorosłych, które mogą być przyczyną/konsekwencją nadużywania alkoholu,
- profilaktyka kobiet w ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka FASD/FAS,
- dorosłe dzieci alkoholików (DDA),
- wsparcie prawne osób/rodzin, których problem nadużywania alkoholu dotyczy,
- wsparcie rodziny, poprzez edukacje w zakresie wyzwań wychowawczych
i rozwojowych dzieci i młodzieży, jako profilaktyka uzależnień od alkoholu, - wsparcie pracowników oświaty, służb pomocowych tj. pracownicy socjalni, kuratorzy, pielęgniarki, lekarze, policjanci.
Fot. Makowskie
Centrum Kultury w Makowie Podhalańskim
W dniu 06.10.2023 r. odbyły się spektakle profilaktyczne realizowane przez Krakowski Teatr Kurtyna pt. „Dziki zachód”, „Dwa bieguny”, „Rodzinny dramat”. Łącznie 6 spektakli dla wszystkich uczniów z klas 1-8 z terenu Gminy Maków Podhalański. Od rana do Makowskiego Centrum Kultury kursowały autobusy dowożące dzieci ze szkół. O transport dzieci podczas wszystkich wydarzeń zadbała GKPiRPA. O godz. 18.00 odbył się spektakl dla dorosłych pt. „Cisza”. Było to bardzo pouczające oraz wywołujące ogrom różnych emocji widowisko. Widzowie mieli okazje do wielu refleksji.
Fot. Spektakl dla dzieci klas 1-3 „Dziki zachód”
Fot. Uczniowie uczestniczący w spektaklach profilaktycznych
Fot. Dzieci z klas 4-6 uczestniczący w spektaklu profilaktycznym „Dwa bieguny”
Fot. Spektakl dla dorosłych „Cisza”
Rozpoczęcie „Tygodnia dla Rodziny” nastąpiło w dniu 07.10.2023 r. poprzez występy dzieci/uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Maków Podhalański, które brały udział w konkursie profilaktycznym „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu”. Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Makowie Podhalańskim otrzymała łącznie 14 prac konkursowych. Wszystkie dzieci otrzymały nagrodę – łącznie ok 200 osób.
W dniu 07.10.2023 r. wygłosił prelekcję ks dr Marek Dziewiecki – doktor psychologii, autor wielu książek oraz artykułów o tematyce profilaktyki uzależnień oraz wspierania rodziny w kryzysie. Tematem wystąpienia było: „Czym są uzależnienia i jak kochać osoby uzależnione?”.
Fot. Występy dzieci – konkurs „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu”
Fot. Występy dzieci – konkurs „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu”
Fot. Występy dzieci – konkurs „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu”
Fot. Występy dzieci – konkurs „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu”
Fot. Występy dzieci – konkurs „Zdrowa Rodzina wolna od uzależnień od alkoholu” zdjęcie wszystkich artystów wraz z członkami GKPiRPA.
Fot. Prelekcja ks. dr Marka Dziewieckiego
Fot. Materiały profilaktyczne GKPiRPA „Tydzień dla Rodziny”
W dniu 08.10.2023 r. ks dr Marek Dziewiecki wygłosił kazania podczas wszystkich Mszy Świętych w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. W tym dniu o godz. 18.00 odbył się również koncert młodzieżowej orkiestry symfonicznej.
W kolejnym dniu 09.10.2023 r. ks dr Marek Dziewiecki przez cały dzień głosił słowo dla młodzieży klas 7-8 szkół podstawowych a także kilku klas szkoły średniej mających swoje siedziby na terenie Gminy Maków Podhalański. Tematem spotkania było: „Jak być człowiekiem wolnym i szczęśliwym”. W tym samym dniu o godz. 17.00 odbyło się spotkanie dla osób dorosłych: „Jak być człowiekiem wolnym i szczęśliwym”.
W dniu 10.10.2023 r. od 8.15 odbywały się warsztaty profilaktyczne dla dzieci klas 1, 2, 3, 4, 6 szkół podstawowych z zakresu profilaktyki uzależnień. Natomiast o godz. 17.00 odbył się warsztat dla rodziców. Spotkania prowadzone były przez psycholog, pedagog Panią Katarzynę Kudyba. Uczestnicy kończyli warsztaty z zupełnie nowymi doświadczeniami oraz ogromem wiedzy do wykorzystania.
W środę 11.10.2023 r. rozpoczęły się warsztaty „Zarządzanie stresem” i trwały przez dwa dni tzn. do 12.10.2023 r. Udział w nim wzięły klasy 7 i 8 szkół podstawowych a także zainteresowane osoby dorosłe. Uczestnicy otrzymali konkretne wskazówki w jaki sposób dbać o siebie oraz swoich bliskich a w konsekwencji nie sięgać po używki tj. alkohol.
Fot. Warsztat „Zarządzanie stresem”
„Tydzień dla Rodziny” zakończyły dzieci w dniu 13.10.2023 r. które w nagrodę za udział w konkursie profilaktycznym odwiedziły raz jeszcze Makowskie Centrum Kultury i wraz z opiekunem miały okazję spędzić wspólnie czas korzystając z Makowskiego kina.
Fot. Od lewej Żaneta Łopata – Pełnomocnik Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych, członek GKPiRPA, Barbara Tyszewska – członek GKPiRPA, Iwona Staśkiewicz – z-ca dyrektora MBP. Osoby realizujące Program „Tydzień dla Rodziny”.
Jesteśmy dumni z tego, że w tym roku w naszym wydarzeniu / programie wzięli udział wszyscy uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy a także część uczniów ze szkoły średniej mających swoją siedzibę w Makowie podhalańskim.
Byli z nami również rodzice, dziadkowie, opiekunowie dzieci, osoby dla których poruszane przez nas zagadnienia są ważne.
Nasi prelegenci zostali wybrani do udziału w programie ze względu na swoje ogromne doświadczenie i wiedzę, którą podzielili się z nami.
Osoby biorące udział w programie doświadczyły wielu emocji, okazji do refleksji. Każdy mógł wynieść z tych spotkań coś dla siebie.
Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w naszych wydarzeniach, a także które wspierały nas w realizacji programu.