Fundacja “Maximum” w Krakowie realizowała w 2021 roku ze środków własnych oraz Województwa Małopolskiego projekt: AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO z Programu “Gościnna Małopolska II”.

Projekt opierał się na aktywizacji turystycznej mieszkańców Krakowa i Małopolski w rejonie Beskidu Makowskiego i Makowa Podhalańskiego poprzez skanalizowanie ruchu turystycznego “Szlakiem wolności” i “Szlakiem Jana Pawła II”, zwiedzaniu chat góralskich z udziałem beneficjentów: Klubów Seniora w Krakowie, Radziszowie, Jurczynie, a także młodzieży z powiatu suskiego i myślenickiego oraz wszechstronnej edukacji turystycznej beneficjentów ostatecznych projektu.

Celem projektu był rozwój produktów turystycznych i oferty turystycznej w zakresie turystyki miejskiej i kulturowej oraz religijnej i pielgrzymkowej, w tym szlaków dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz religijnego, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz turystyki przyjaznej środowisku naturalnemu poprzez popularyzowanie ruchu jako czynnika warunkującego zachowanie witalności przez osoby w wieku 55+.

W programie imprez zrealizowano warsztaty krajoznawcze “Piękno jest po to, by nas zachwycało” nt. atrakcji turystycznych regionu, złożono wizytę w galerii ludowego rzeźbiarza Mieczysława Głucha i pracowni makowskiej hafciarki Anny Koziany na Makowskiej Górze oraz w Izbie Regionalnej w Makowie Podhalańskim. Poprzez tak zróżnicowaną ofertę projekt, adresowany do osób w różnym wieku, przyczynił się do pogłębienia integracji międzypokoleniowej, promocji wartości turystycznych regionu, odkrywania mało znanych szlaków turystyki pieszej. Uzupełnieniem działań projektowych było wydanie publikacji projektowej dokumentującej atrakcje turystyczne regionu w formie folderu.


Położenie Beskidu Makowskiego oraz stolicy regionu Makowa Podhalańskiego w kotlinie górskiej otoczonej wzniesieniami: Koskowej Góry, Mioduszyna, Makowskiej Góry, Kamiennej Góry, Ostrysza, Malikowskiego Gronia jest bardzo korzystne ze względów biometorologicznych. Dzięki temu miejscowość pozostaje osłonięta od gwałtownych zmian ciśnienia, które powodują wiejące często od Babiej Góry wiatry halne. Rozległe kompleksy leśne zapewniają tu dużą zawartość tlenu w powietrzu, a stały lekki przewiew reguluje jego wilgotność. Panoramy gór Beskidu Makowskiego zapierają dech w piersiach i napawają oczy pięknem krajobrazu.Małomiasteczkowa atmosfera Makowa, to doskonała odskocznia dla chcących odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.

Tutaj można poczuć swojski klimat przeszłości i kultury ludowej wolnej od masowego kiczu, hałasu i amerykanizacji.

Dodajmy, iż dla “zasmogowanych” Krakowian czynniki klimatyczne, rozległe kompleksy leśne zapewniają dużą zawartość tlenu w powietrzu, a stały, lekki przewiew reguluje wilgotność. Wraz z dogodnym ciśnieniem atmosferycznym warunki są tu szczególnie sprzyjające dla leczenia różnych chorób (m.in. płuc). Na cenne właściwości Makowa Podhalańskiego zwrócili uwagę na pocz. XX w. szwedzcy lekarze. Odkrywcą balsamicznego makowskiego klimatu był prof. Stanisław Pareński (teść Tadeusza Boya Żeleńskiego), który nazwał miasteczko nad Skawą „polskim Merano” (uzdrowisko we Włoszech).Bogactwo regionu stanowią piękne krajobrazy: łagodne góry z lasami o bogatym poszyciu, stoki pokryte łąkami i pola uprawne tworzące typowy beskidzki układ tarasowy.

Zachwycamy się wspaniałymi i rozległymi widokami, łagodnymi kopułami gór, a i samo miasteczko ma swój niepowtarzalny urok.

Chociaż baza noclegowa jest uboga, Maków Podhalański oraz region Beskidu Makowskiego stanowi alternatywę dla innych (pod)górskich destynacji. Miasteczko ma walory krajoznawcze i klimatyczne, aczkolwiek zatraciło rysy prężnego ośrodka wczasowego, to jednak posiada to coś, co nazywamy kolorytem lokalnym (fr. couleur locale).


Strona Projektu: https://turystykabeskidumakowskiego.wordpress.com

Strona Lidera Projektu: http://www.fundacjamaximum.kylos.pl/wp/?page_id=1642Opublikowano na prośbę:


ZESPÓŁ PROJEKTU:

Kierownik Projektu: dr Dariusz Piotr Klimczak (PRINCE2)
Koordynacja Projektu i wsparcie: płk Andrzej Grabowski
Realizacja i warsztaty: mgr Jadwiga Zapała
Fotografia: Vladimir Milanov

Wolontariat: Justyna Tłok, Anna Lizak, Beata Łata, Mateusz Gunia
Termin realizacji: 1 czerwiec — 31 grudzień 2021

Opracowanie graficzne i druk: Studio „Max”
Foto: Vladimir Milanov, archiwum Fundacji „Maximum”,
wikipedia (na licencji Creative Commons), Jadwiga Zapała

Projekt dofinansowany ze środków własnych Fundacji "Maximum" i Województwa Małopolskiego z Programu "Gościnna Małopolska 2"