
27 sierpnia 2022 roku spotykamy się na trasie XXVI Międzynarodowego Złazu Samorządowców w gminie Stryszawa należącej do powiatu suskiego, w skład której wchodzi osiem miejscowości: Hucisko, Krzeszów, Kuków, Kurów, Lachowice, Pewelka, Stryszawa i Targoszów. Najstarszą z nich jest Krzeszów będący już w 1355 r. siedzibą małej parafii, pozostałe powstały znacznie później – w XVI-XVII wieku. Ważną rolę w tutejszym osadnictwie odegrała pasterska ludność wołoska, której ślady zachowały się do dziś zarówno w lokalnym nazewnictwie jak i charakterystycznej, rozproszonej i sięgającej wysoko pod górskie grzbiety zabudowie. Przez wieki obszar obecnej gminy stanowił własność prywatną, wchodząc w większości w skład tzw. państwa suskiego Komorowskich, Wielopolskich i Branickich, a także częściowo ślemieńskiego i żywieckiego (Kurów, Pewelka, Hucisko). Stryszawa, Lachowice i sąsiadujące z nimi wsie są najstarszym, funkcjonującym od połowy XIX wieku i czynnym do dzisiaj ośrodkiem produkcji drewnianych zabawek w Polsce. Szczególnym zabytkiem na terenie gminy jest piękny, drewniany kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach z końca XVIII wieku. W centrum Stryszawy stoi XIX-wieczny budynek dawnego Zarządu Dóbr Leśnych, w którym warto odwiedzić Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej prezentujące ekspozycję dokumentującą historię i dzień dzisiejszy tego charakterystycznego dla tutejszych wsi rzemiosła. Ciekawym miejscem jest także os. Siwcówka z klasztorem ss. Zmartychstanek z ulubionym miejscem letniego wypoczynku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Msza św. w intencji uczestników Złazu i mieszkańców należących do SGB odprawiona zostanie na boisku sportowym w Kukowie o godzinie 13:00.
Cel Złazu:
Celem złazu jest tworzenie wśród wspólnoty samorządowej przyjaznej atmosfery, integracji społeczności lokalnej mieszkającej po obydwu stronach granicy polsko-słowackiej, promowanie górskich miejscowości, podziwianie piękna krajobrazów i przyrody oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu
i uprawiania turystyki.
Zespół Organizacyjny:
- Marek Listwan – Komandor Złazu – Starszy Gazda SGB
- Rafał Lasek – Z-ca Komandora Złazu – Wójt Gminy Stryszawa
- Krystyna Wajdzik – Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa
- Maria Mazur – Sekretarz SGB
- Danuta Dużyńska – Sekretarz Gminy Stryszawa
- Andrzej Danel – Inspektor UG Stryszawa
- Renata Chudzik – Dyrektor GOK w Stryszawie
Dodatkowe informacje:
- Uczestnicy odpowiadają osobiście za zachowanie ostrożności w terenie oraz swoje bezpieczeństwo.
- Proponowane trasy złazu są przeznaczone do uprawiania turystyki górskiej, dla pieszych turystów, nie są dostosowane do pokonania przez osoby np. z wózkami dziecięcymi, itp. dokładny opis proponowanych tras stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Za ewentualne wypadki na trasach oraz podczas spotkania integracyjnego organizatorzy Złazu nie ponoszą odpowiedzialności.
- Za skutki naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz zarządzeń administracji lasów uczestnicy odpowiadają osobiście.
- Organizatorzy nie zapewniają przewodników górskich.
- Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Złazie wyłącznie pod opieką i na odpowiedzialność osób dorosłych ( rodziców, opiekunów).
- Za uczestników Złazu i mieszkańców gmin należących do SGB odprawiona zostanie Msza św. na boisku sportowym w Kukowie o godzinie 13:00. Organizatorzy nie zapewniają miejsc siedzących.
- Lista uczestników z danej gminy stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu. Z uwagi na dane osobowe szczególnej kategorii na tej liście, pozostają one w dokumentacji danej gminy/ miasta. Dane osobowe listy zgłoszeniowej będą przetwarzane przez okres 30 dni od dnia zakończenia złazu (plus ewentualnie okres postępowania wyjaśniającego).
- Warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy i ubranie przeciwdeszczowe ( teren otwarty).
- Na podstawie listy zgłoszeniowej dana gmina/miasto przygotuje kartę zgłoszenia, zgodnie z zał. nr 3 do Regulaminu i prześle ją do organizatora Złazu.
Karty zgłoszenia na Złaz Samorządowców należy przesłać:
pocztą tradycyjną na adres: Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka lub pocztą elektroniczną na adres: info@sgb.org.pl
Ze względów organizacyjnych kartę zgłoszenia grupy należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22 sierpnia 2022 roku.
Przesłanie karty zgłoszenia jest jednoznaczne z przyjęciem przedmiotowego Regulaminu.
1. Dla uczestników przewidziano poczęstunek oraz pamiątkowe znaczki – butony.
2. Dla autokarów oczekujących na uczestników złazu jest przewidziany parking przy boisku sportowym w Kukowie.
PROGRAM ZŁAZU:
Od 9:30 do 10:30 – wyjście na trasy złazu,
od 12.30 do 13.00 – rejestracja grup złazowych,
13.00 – Masza Święta w intencji uczestników złazu i mieszkańców gmin
14.00 do 15.00 – poczęstunek, prezentacja gmin, konkursy współzawodnictwa sportowego gmin, wręczenie dyplomów,
około 16.00 – spotkanie integracyjne,
Msza Święta oraz spotkanie integracyjne – boisko sportowe w Kukowie.
Informacji na temat Złazu udzielają:
1. Marek Listwan – Komandor Złazu -Starszy Gazda SGB tel. 502 326 165, m.listwan@gmail.com
2. Maria Mazur – Sekretarz SGB tel. 607 182 340.
3. Andrzej Danel – Pracownik UG Stryszawa tel. 600 658 056.
Ze względów organizacyjnych (zakup znaczków, zorganizowanie poczęstunku) należy podać w miarę możliwości dokładną ilości uczestników z danej gminy.
Prosimy samorządowców o zachęcenie wszystkich mieszkańców i sympatyków Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich do wzięcia udziału w Złazie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Rafał Lasek Marek Listwan
Z-ca Komandora Złazu Komandor Złazu
Szczegółowa informacja w tym opis tras złazu opublikowano na stronie internetowej: https://sgb.org.pl/27-sierpnia-2022-r-xxvi-miedzyn...